II Festiwal Powideł Olenderskich OLENDERFEST – 16 września, m. Przejma, gm. Iłów

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej zaprasza na II Festiwal Powideł OLENDERFEST. Impreza odbędzie się w dniu 16 września 2017 r. w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Jastrzębcem” w m. Przejma gm. Iłów. W gospodarstwie tym od lat kultywowana jest tradycja olenderska. Właściciele utworzyli w pomieszczeniach po byłej oborze izbę tradycji „Powidlany zakątek” oraz rozpoczęli produkcję powideł olenderskich.

 

Plakat
W programie imprezy znajdą się:

pokaz gotowania powideł olenderskich, pokaz urządzeń i narzędzi używanych w produkcji powideł. Planujemy także zaprezentować elementy dawnej kultury i tradycji osadników nadwiślańskich, w tym wykonywanie płotów łozinowych, rzemiosło stolarskie, narzędzia do kopania i obróbki torfu oraz inne tradycyjne profesje. Atrakcją będzie też ekspozycja – „Zaczęło się od sierpa”, pokazująca rozwój metod i narzędzi do zbioru zbóż.

 


Uczestnikom organizatorzy zapewnią oryginalne menu, w tym oczywiście powidła olenderskie, siake fusier, sytocha, porka, pieczywo orkiszowe, sery, cydr wytwarzane przez rolników będących członkami Grupy Gyllow, Czas uczestnikom umilać będą zespoły Zawołany Skład Weselny i „Grzybowianki”.
Projekt realizujemy we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku, dlatego też podczas imprezy będzie można obejrzeć wystawy poświęcone osadnictwu olenderskiemu na Mazowszu.
Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej, do okolicznych mieszkańców, a także do osób zainteresowanych kulturą olendrów, amatorów tradycyjnej kuchni, pasjonatów folkloru i tradycji.

 

Program II Festiwalu Powideł Olenderskich OLENDERFEST 2017:


12.00 Otwarcie i powitanie uczestników
12.30 Występ zespołu „Zawołany Skład Weselny – Kapela Niwińskich”
13.30 Zwiedzanie wystaw „Osadnictwo olenderskie na Mazowszu” oraz „Ludzie Wisły”
14.30 Warsztaty gotowania powideł olenderskich, wyplatania płotów łozinowych, obróbki torfu,
15.30 Występ Zespołu Ludowego „Grzybowianki” i zabawa na „dechach”

 

 

Projekt „Magia olenderskich powideł” współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Projekt „Potęga tradycji” został współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.

Pogoda

Polecamy

Archiwum wiadomości