ZAKUP STROJÓW LUDOWYCH DLA „ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA SZCZAWIN KOŚCIELNY”

 

Beneficjent: Gmina Szczawin Kościelny

Wartość projektu: 36 400,00 zł

Dofinansowanie: 20 889,85 zł
Okres realizacji: 17.11.2011 r.- 30.11.2012 r.

W ramach projektu zakupiono dla „Zespołu Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny”:

  • 12 kompletów damskich strojów ludowych regionu Łowicz dla dziewcząt. W skład kompletnego stroju damskiego wchodzą następujące elementy:

– zapaska i kiecka wykonana z tkaniny wełnianej pasiastej, zdobione pasmanterią i aksamitką z haftem maszynowym – motyw kwiatów, stanik aksamitny zdobiony haftem,

– koszulka ” bielonka” z haftem koronkowych na rękawach i kołnierzyku, mankiety z koronki bawełnianej,

– halka z koronką,

– chusta „szalinówka” z frędzlami wiązanymi ręcznie,

– korale czerwone (3 sznury),

– buty (trzewiki) czarne ze skóry.

  •  10 kompletów męskich strojów dla chłopców z zespołu. W skład męskiego kompletu stroju wchodzi:

– leibik z fabrycznego czarnego sukna z marszczeniem z tyłu z czerwonymi obszyciami na brzegach i patkach,

– portki z tkaniny wełnianej pasiastej,

– pas wełniany tkany,

– „bielonka”- koszula zdobiona haftem na mankietach i stójce,

– kapelusz zdobiony otokiem z haftem koralikowym i kwiatami,

– buty.

W skład „Zespołu Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny” wchodzi 40 osób. W 2009 r. ze względu na ograniczone środki finansowe zakupionych zostało 18 kompletnych strojów dla zespołu. Brakujące stroje były wypożyczane tylko na występ. Z uwagi na coraz większe problemy z wypożyczaniem zaszła konieczność dokupienia brakujących strojów dla członków zespołu. Zespół bez strojów nie ma możliwości zaprezentowania swojej twórczości. Zespół będzie mógł występować publicznie w pełnym składzie. Będzie mógł zaprezentować się na Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawsko – Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka” co niewątpliwie wpłynie na kultywowanie lokalnej twórczości. Będzie występował na lokalnych uroczystościach. W planach zespołu są również występy poza granicami naszego kraju. Występy zespołu to obok kultywowania tradycji doskonała promocja regionu zarówno w kraju jak i za granicą. „Zespół Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny” powstał w 2008 roku. Był to efekt warsztatów tańca ludowego prowadzony w ramach Programu Integracji Społecznej. Pierwszy publiczny występ to Gminny Piknik w 2009 r. Wkrótce po tym zespół wystąpił na Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka”. Tam zespół zdobył wyróżnienie. Zespół tworzą dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum z terenu Gminy Szczawin Kościelny. Jest to dla nich forma spędzania aktywnego trybu życia, która jednocześnie daje możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz promocji lokalnej twórczości. Ponieważ Gmina Szczawin Kościelny nie ma swojego tańca ani stroju, regionalnym strojem dla tej części mazowsza jest strój łowicki.

Pogoda

Polecamy

Archiwum wiadomości