Jeziora - Gdzie na ryby?
WODY PZW okręg Płocko – Włocławski
JEZIORO BIAŁE
Jezioro Białe położone jest w gminie Gostynin. Powierzchnia ok. 150 ha. Średnia głębokość 9,9 m, maksymalna – 31,3 m. Brzegi wysokie, mało urozmaicone, czysta woda. Dobrze zagospodarowane turystycznie. Jest to jezioro typu rynnowego – długie i wąskie.
Ryby: głównie leszcze, płocie, okonie, karpie, liny, szczupaki.
JEZIORO SOCZEWKA
Zbiornik zaporowy przy miejscowości Soczewka leży 12 km od Płocka przy drodze krajowej nr 62 w kierunku Włocławka. Zbiornik powstał na przełomie XIX i XX w. w wyniku wybudowania grobli w poprzek rzeki Skrwy Lewej ok. 1,5 km od jej ujścia do rzeki Wisły. Sam zbiornik ma ok. 46 ha powierzchni, ok. 2 km długości i ok. 300 m szerokości.
Jest to przepięknie położone jezioro o stromych piaszczystych brzegach, otoczone lasem praktycznie na całej długości linii brzegowej. Można liczyć na udany połów szczupaka, sandacza, lina, karpia, leszcza, płoci, wzdręgi, uklei, węgorza, okonia i suma. Koło Miejskie PZW Nr 1 w Płocku jest jego gospodarzem. Zbiornik jest od dłuższego czasu intensywnie zarybiany. Na północnym brzegu położona jest stanica wędkarska. Stanica posiada 5 pokoi, kuchnię, świetlicę, węzeł sanitarny z ciepłą i zimną wodą. Można również skorzystać z pola namiotowego i przyczepy kempingowej.
JEZIORO ZDWORSKIE
Jezioro Zdworskie, największe jezioro województwa mazowieckiego, obok znajdujących się w jego pobliżu jezior Łąckiego, Ciechomickiego i Górskiego, można zaliczyć do czołówki najpopularniejszych pod względem turystycznym i rekreacyjnym zbiorników na północnym Mazowszu. Ma także wierne grono swoich wielbicieli – wędkarzy, którzy ściągają tu z całej okolicy w poszukiwaniu wielkiej ryby. Zbiornik położony jest w gminie Łąck.
Powierzchnia jeziora to aż ponad 350 ha, które otaczają potężne sosnowe bory. Nad jeziorem położone są dwie wsie letniskowe – Koszelówka oraz Zdwórz, które posiadają wiele ośrodków wypoczynkowych, działki rekreacyjne i pola namiotowe. Z tego względu jezioro Zdworskie to miejsce idealnego wypoczynku dla całej rodziny.
Północna część brzegu jeziora jest stroma, natomiast południowa bardzo łagodna i w niektórych miejscach zabagniona – to tu znajdują się najczęściej stanowiska wędkarskie. Dno jest płaskie z wąskim rowem opadającym w południowej części jeziora do 5,5 m poniżej lustra wody. Dominującymi metodami połowu są spławik i grunt, rzadko pojawiają się spinningiści. W jeziorze można spotkać płocie, okonie, ukleje, szczupaki, sandacze, a nawet węgorze.
WODY NADLEŚNICTWA ŁĄCK
JEZIORO ŁĄCKIE DUŻE
Właścicielem jeziora jest Nadleśnictwo Łąck, które udostępnia do amatorskiego połowu ryb malownicze tereny jeziora. W akwenie tym występują między innymi: sandacz, szczupak, sum, lin, karaś, leszcz, płoć , węgorz, okoń. Wędkowanie odbywa się z brzegu jeziora oraz pomostów – kładek wędkarskich na podstawie posiadanej karty wędkarskiej oraz zezwolenia wydanego przez Nadleśnictwo Łąck. Pozostałe informacje na temat wędkowania i zakupu zezwoleń udzielane są w biurze Nadleśnictwa Łąck w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00. Istniaje też możliwość wykupienia zezwolenia wędkarskiego poza godzinami pracy biura. Bliższych informacji udzielamy pod numerem telefonu (24) 261 40 01.