Gdzie na ryby?

WODY PZW okręg Płocko – Włocławski

 

JEZIORO BIAŁE

Jezioro Białe położone jest w gminie Gostynin. Powierzchnia ok. 150 ha. Średnia głębokość 9,9 m, maksymalna – 31,3 m. Brzegi wysokie, mało urozmaicone, czysta woda. Dobrze zagospodarowane turystycznie. Jest to jezioro typu rynnowego – długie i wąskie. 

Ryby: głównie leszcze, płocie, okonie, karpie, liny, szczupaki.

 

JEZIORO LUBIECHOWSKIE

Jezioro znajduje się w gminie Kowal

Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 16,6 ha. Średnia głębokość jeziora wynosi 2,2 m, natomiast głębokość maksymalna 3,2 m.

Od północy, otacza je las rosnący na wysokiej, piaszczystej skarpie.
Od południa, graniczy z polami.
Dno jest płaskie, o dość stromych stokach. Mocno zarośnięte, pałką wąskolistna, szczawiem lancetowatym, grążelem, i rdestem.
Brzegi porośnięte trzciną. Od południowego-zachodu, brzegi są niskie, zarośnięte roślinnością i niedostępne. Znajdujące się tu mokradła, łączą jezioro, Lubiechowskie z Rakutowskim.
Najwygodniejszy, brzeg północny, posiada wiele miejsc pozwalających na łowienie z brzegu.
Jest też, niestety najbardziej okupowany przez plażowiczów.
Łowione w jeziorze ryby to: karp, lin, wzdręga, węgorz, szczupak, okoń, leszcz, płotka.
Lubiechowskie nie jest jeziorem łatwym. Mocno zarośnięte dno, pozostawia do powierzchni ok. 1-1,5 m wolnej wody. Ta dżungla roślinna stanowi miejsce bytowania wszystkich występujących tu ryb. Wędkując z łodzi możemy spenetrować gęsto porośniętą grążelem, część południowo-wschodnią, gdzie możemy złowić karpia, lina i wzdręgę lub udać się w część południową, spiningując za szczupakiem.
Okoń występuje dość licznie na całym obszarze akwenu.
Bardzo dobre rezultaty, w połowie leszcza i lina, można uzyskać stosując metodę gruntową z koszyczkiem zanętowym. Utrudnieniem jest roślinność podwodna.

W sezonie letnim, na brzegu wschodnim, funkcjonuje punkt małej gastronomii, parking oraz pole namiotowe.
W lesie, na skarpie brzegu północnego, znajduje się kolonia domków kempingowych.
Poniżej skarpy, wzdłuż brzegu przebiega droga asfaltowa do miejscowości Krzewent i Goreń.
Tam w sklepach spożywczych można zaopatrzyć się w prowiant.

Prosty i wygodny dojazd drogą asfaltową od Kowala.

 

 JEZIORO SOCZEWKA

Zbiornik zaporowy przy miejscowości Soczewka leży 12 km od Płocka przy drodze krajowej nr 62 w kierunku Włocławka. Zbiornik powstał na przełomie XIX i XX w. w wyniku wybudowania grobli w poprzek rzeki Skrwy Lewej ok. 1,5 km od jej ujścia do rzeki Wisły. Sam zbiornik ma ok. 46 ha powierzchni, ok. 2 km długości i ok. 300 m szerokości.

Jest to przepięknie położone jezioro o stromych piaszczystych brzegach, otoczone lasem praktycznie na całej długości linii brzegowej. Można liczyć na udany połów szczupaka, sandacza, lina, karpia, leszcza, płoci, wzdręgi, uklei, węgorza, okonia i suma. Koło Miejskie PZW Nr 1 w Płocku jest jego gospodarzem. Zbiornik jest od dłuższego czasu intensywnie zarybiany. Na północnym brzegu położona jest stanica wędkarska. Stanica posiada 5 pokoi, kuchnię, świetlicę, węzeł sanitarny z ciepłą i zimną wodą. Można również skorzystać z pola namiotowego i przyczepy kempingowej.

 

JEZIORO ZDWORSKIE

Jezioro Zdworskie, największe jezioro województwa mazowieckiego, obok znajdujących się w jego pobliżu jezior Łąckiego, Ciechomickiego i Górskiego, można zaliczyć do czołówki najpopularniejszych pod względem turystycznym i rekreacyjnym zbiorników na północnym Mazowszu. Ma także wierne grono swoich wielbicieli – wędkarzy, którzy ściągają tu z całej okolicy w poszukiwaniu wielkiej ryby. Zbiornik położony jest w gminie Łąck.

Powierzchnia jeziora to aż ponad 350 ha, które otaczają potężne sosnowe bory. Nad jeziorem położone są dwie wsie letniskowe – Koszelówka oraz Zdwórz, które posiadają wiele ośrodków wypoczynkowych, działki rekreacyjne i pola namiotowe. Z tego względu jezioro Zdworskie to miejsce idealnego wypoczynku dla całej rodziny.

Północna część brzegu jeziora jest stroma, natomiast południowa bardzo łagodna i w niektórych miejscach zabagniona – to tu znajdują się najczęściej stanowiska wędkarskie. Dno jest płaskie z wąskim rowem opadającym w południowej części jeziora do 5,5 m poniżej lustra wody. Dominującymi metodami połowu są spławik i grunt, rzadko pojawiają się spinningiści. W jeziorze można spotkać płocie, okonie, ukleje, szczupaki, sandacze, a nawet węgorze.

 

WODY NADLEŚNICTWA ŁĄCK



JEZIORO ŁĄCKIE DUŻE

Właścicielem jeziora jest Nadleśnictwo Łąck, które udostępnia do amatorskiego  połowu ryb malownicze tereny jeziora. W akwenie tym występują między innymi: sandacz, szczupak, sum, lin, karaś, leszcz, płoć , węgorz, okoń.  Wędkowanie odbywa się z brzegu jeziora oraz pomostów – kładek wędkarskich na podstawie posiadanej karty wędkarskiej oraz zezwolenia wydanego przez Nadleśnictwo Łąck.  Pozostałe informacje na temat wędkowania i zakupu zezwoleń udzielane są w biurze Nadleśnictwa Łąck w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00. Istniaje też możliwość wykupienia zezwolenia wędkarskiego poza godzinami pracy biura. Bliższych informacji udzielamy pod numerem telefonu (24) 261 40 01.

Pogoda

Polecamy

Archiwum wiadomości